Կառավարության ներկայացրած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններով վարչական պատասխանատվություն է նախատեսվում «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքով սահմանված պարտադիր եւ այլ վճարներն անկանխիկ եղանակով կատարելու նպատակով բանկային հաշիվ չբացելու համար: Օրենքի նախագիծը քննարկվել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեբերի 7-ի նիստում:
Նախագծի նպատակն է բարձրացնել բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմինների զգոնությունը, աշխատանքի թափանցիկությունը, հաշվետվողականությունը, հավաքագրված գումարների ծախսման արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ չնախատեսված աշխատանքների մասով պահուստային ֆոնդ ձեւավորելու հնարավորությունը:
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը հիշեցրել է վարչապետի 2019 թ. որոշումը, որով բազմաբնակարան շենքերի կառավարման բնագավառում առկա խնդիրների կանոնակարգման նպատակով ստեղծվել էր միջգերատեսչական  աշխատանքային խումբ: Կատարվել է գույքագրում, արձանագրվել են ոլորտի խնդիրները: «Կարգավորման ենթակա հարցերը տեղ են գտել Կառավարության  գործունեության միջոցառումների ծրագրում»,- նշել է Արմեն Ղուլարյանն ու հավելել, որ նախատեսված են բազմաբնակարան շենքի կառավարման համակարգի բարելավմանն ուղղված մի շարք միջոցառումներ: Դրանցով պայմանավորված՝ 2020 թ. հունվարի 24-ին Ազգային ժողովն ընդունել էր «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման» եւ «Համատիրության մասին» օրենքներում փոփոխություններ ու  լրացումներ:
Սեփականատերերն օրենքով սահմանված պարտադիր եւ այլ վճարները պետք է կատարեն անկանխիկ՝ յուրաքանչյուր  բազմաբնակարան շենքի համար առանձին բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմնի համար բացված հաշվեհամարին: Ամրագրվել են բանկային հաշվի մուտքերի, այդ հաշվին փոխանցված գումարների տնօրինման ուղղություններն ու պահուստային ֆոնդ ձեւավորելու հնարավորությունը: Ֆոնդի միջոցները ենթակա են ծախսման՝ շենքի պահպանման եւ առաջացած անկանխատեսելի վնասների, մասնավորապես, վթարների վերացման պարագայում:     Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը նշել է, որ 2021 թ. արդյունքներով Հանրապետության 19.183 բազմաբնակարան շենքից բանկային հաշիվներ չեն բացել 4.140-ը, իսկ 1.316-ի մասով հաշվիները բացված են ոչ թե առանձին շենքերի, այլ համատիրության կազմում գտնվող 8 հաշիվներով:
Կարգավորումները շրջանցելու դեպքում սահմանված է վարչական պատասխանատվություն՝ նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով: Նույն արարքը 2-րդ անգամ կատարելու դեպքում սահմանված տուգանքը կկրկնապատկվի:
Հանձանաժողովականների գնահատմամբ՝ նախագիծը բազմաբնակարան շենքերի կառավարման տեսանկյունից դրական արդյունքներ կարող է ապահովել: Գլխադասային հանձնաժողովի նիստում նախագծին տրվել է դրական եզրակացություն:

Согласно предложенным правительством поправкам в Кодекс РА об административных правонарушениях, административная ответственность предусмотрена за неоткрытие счета в банке для уплаты безналичным способом обязательных и иных платежей, предусмотренных законом “Управление многоквартирным домом”. Законопроект обсужден 7 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
Цель проекта – повышение бдительности органов управления многоквартирным домом, прозрачность работы, подотчетность, эффективность расходования собранных средств, а также возможность формирования резервного фонда на непредвиденные расходы.
По повестке заседания обстоятельно выступил председатель Комитета по градостроительству А.Гуларян.
Он, в частности, отметил:   “Вопросы, подлежащие регулированию, включены в программу деятельности правительства. Запланирован ряд мероприятий по совершенствованию системы управления многоквартирным домом. Благодаря им 24 января 2020 г. НС приняло поправки в законы “Управление многоквартирным домом” и “О кондоминиуме”.
Собственники обязаны уплачивать обязательные и иные установленные законодательством платежи денежными средствами на счет, открываемый органу управления многоквартирным домом, отдельно по каждому многоквартирному дому. Закреплены направления распоряжения поступлениями на банковский счет, деньгами, перечисляемыми на этот счет, и возможность формирования резервного фонда. Средства фонда подлежат расходованию в случае содержания здания и ликвидации непредвиденных повреждений, в частности аварий.
В случае обхода нормативных актов устанавливается административная ответственность в размере десятикратного размера минимальной заработной платы. При повторном совершении того же деяния штраф удваивается.
В оценке членов комиссии проект может дать положительные результаты с точки зрения управления многоквартирными домами. Проект удостоился положительного заключения .